Swix HF6 Blå 40g passar perfekt för temperaturområdet som mellan -5ºC till -10ºC. Kan användas ensamt eller blandat med andra vaxer. Innehåller även en blandning av hårt syntetparaffin, vilket är bra för konstgjord snö. Perfekt i kombination med Cera F FC7.
Värms bäst in med vallajärnet intällt på 145°C.
- Temperaturområde: -5ºC till -10ºC
- Innehåll: 40 gram
SWIX HF SERIE
HF står för High Fluorocarbon. Det finns fem huvudsakliga vaxer i denna kategori, vilka är fluorerade kolväte-blandningar med en hög andel av fluorkol additiv med en låg smältpunkt - resultatet av Cera F-teknologi.
Vallorna är unika eftersom de ger snabb acceleration, arbetar i ett brett temperaturområde och är både tålig och smutsavvisande. HF vallor kan används ensamma, men är perfekta när de används i kombination med Cera F som ett övre skikt.